اصلاح شوری خاک با خرید گچ کشاورزی

یکی از معضلاتی که در بخش کشاورزی، کمیت و کیفیت محصولات زراعی را تحت تاثیر قرار می دهد، شوری خاک است که با خرید گچ کشاورزی به راحتی می توان نسبت به اصلاح آن اقدام نمود.
بازده و کیفیت کلیه محصولات زراعی، رابسته به دو عنصر آب و خاک است. در کشورهایی مانند ایران، کاهش نزولات آسمانی و به دنبال آن برداشت بی رویه از سفره آب های زیرزمینی، سبب شوری آب و در پی آن خاک زراعی می شود.
نتیجه این که بازده محصول هم از نظر کیفی و هم به لحاظ کمی، به صورت چشمگیری کاهش می یابد. لذا حتما باید نسبت به اصلاح شوری هر دو یا حداقل یکی از این منابع اقدام نمود. از آن جا که شیرین کردن آب های شور، به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست، اغلب نسبت به برطرف کردن شوری خاک به کمک اصلاح کننده های موجود اقدام می کنند.
در میان انواع مواد و ترکیباتی که قادر به پایین آوردن شوری خاک هستند، گچ کشاورزی کالایی است طبیعی و فاقد مواد شیمیایی، که علاوه بر اصلاح خاک زراعی، تاثیرات اعجاب انگیز دیگری نیز بر جای می گذارد.
تنها شباهت گچ کشاورزی و انواع گچ ساختمانی در این است که هر دو از یک ماده اولیه یعنی سنگ گچ حاصل می شوند. هنگامی که سنگ گچ در کارخانه های صنعتی تحت عملیات فرآوری قرار می گیرد، گچ ساختمانی به دست می آید. اما گچ کشاورزی در واقع همان پودر سنگ گچ خام است که پس از استخراج از معدن، قابل استفاده می باشد.
گچ کشاورزی مناسب و مرغوب، فاقد آهک بوده و میزان شوری  یا نمک آن بسیار ناچیز است. اغلب توصیه می شود پس از پاشیدن گچ کشاورزی بر روی خاک، آبیاری سنگین یا غرقاب صورت پذیرد تا از تجمع آن در اطراف ریشه جلوگیری شده و به صورت موثری در عمق خاک نفوذ کند.
زمان استفاده از این اصلاح کننده طبیعی، در مورد محصولات مختلف، متفاوت بوده اما اغلب نیمه پاییز تا نیمه زمستان توصیه می شود.
با توجه به مرغوبیت کیفی سنگ گچ سمنان، می توان مرغوبترین گچ کشاورزی را در این منطقه یافت. کشاورزان محترم می توانند برای خرید گچ کشاورزی سمنان، از طریق راه های ارتباطی زیر با ما ارتباط برقرار نموده و ضمن دریافت مشاوره رایگان، نسبت به تهیه این گچ اقدام نمایند.